CropBooster-P. Kaip Europos Sąjungos iniciatyva iki 2050 padvigubins užauginamą derlių.

2019 sausio 16

Europos Bendrijos mokslinių tyrimų ir plėtros informacijos tarnyba (angl. CORDIS) skelbia, kad Europos Sąjunga investuoja ~3 mln. eurų grūdų tyrimams, kurie ateityje turėtų padidinti derliaus kiekį, paskatintų optimalų vandens ir mineralų naudojimą bei atrastų galimybių efektyvesniam logistikos grandinės žemės ūkyje panaudojimui. Kaip skelbiama oficialiame puslapyje, programa vadinasi: CropBooster-P. Planuojama, kad 2018-tųjų lapkritį prasidėjusi programa truks trejus metus iki 2021 m. spalio 31 d. Pagrindinis programos tikslas – išvystyti grūdų auginimo planą ateities populiacijai iki 2050 metų (programoje spėjama, kad tuo metu pasaulyje bus apie 9,7 bln. žmonių).

 

Programoje dalyvauja per 18 Europos Sąjungos partnerių valstybių. Tyrimui vadovauja Wageningen universitetas Olandijoje. Prie programos taip pat prisideda ir ETP-Augalai ateičiai (angl. ETP-Plants for the future), Europos sėklų asociacija (angl. European Seed Association), ACTA žemės ūkio atstovai ir Europos augalų mokslo organizacija ESPO (angl. European Plant Science Organisation).

 

Anot Klein Lankhorst, vieno iš šios programos koordinatorių, jau dabar aišku, kad techniškai yra įmanoma padvigubinti Europos augalininkystės derlių iki 2050. Manoma, kad tam labiausiai įtakos gali turėti fotosintezės procesas.

 

Mokslininkas teigia, kad dabar augalai sugeria stebėtinai maža kiekį saulės energijos, kai kurie – nuo 0,5% iki 1%. Padvigubinus šį skaičių nuo 1% iki 2%, rezultato užtektų padvigubinti užauginamos produkcijos kiekiui. Tikinama, kad toks metodas jau moksliškai įrodytas ir pagrįstas. Tačiau derliaus kiekio dvigubinimui taip pat labai svarbu ir efektyvesnis vandens bei mineralų, tokių kaip: nitrogenas ir fosforas vartojimas.

 

Tačiau, anot Klein, vienas iš viso šio projekto tikslų yra paskatinti dialogą technologiniam pažangumui kontinento valstybėse. Mokslininkas pranešime spaudai teigia, kad įvairios socialinės partijos jau dabar priešinasi modernių technologijų panaudojimui augalų veisimui. Mokslininkai su tuo žada kovoti parodant visuomenei tiesioginę tokių tyrimų naudą. Planuojama surengti daug renginių bei seminarų šviečiant visuomenę, vartotojus bei skeptikus.

 

Mokslininkas viliasi, kad su įvairių institucijų pagalba jau artimiausiu metu bus suformuluoti sprendimai, kuriais remiantis ateities kartos turės pakankamai ir aukštos kokybės maisto. Laiko limitui artėjant prie pabaigos, tikimasi, kad su šios programos išvadomis sutiks ne tik ekspertai, tačiau ir pati visuomenė.

__________

Negaiškite laiko nereikalingiems kontraktams ir skambučiams dėl jų. Kviečiame užsiregistruoti į Agroclear platformą, kurioje jau daugiau nei 300 ūkininkų bei agro įmonių perka ir parduoda trąšas, grūdus ir pašarus! Registracija čia: https://www.agroclear.com/trade/registracija/

 

Jeigu turite pastabų ar pasiūlymų: deividas@agroclear.com | Agroclear.com

 

Šaltiniai:

https://www.foodnavigator.com
https://cordis.europa.eu/project/rcn/218334/factsheet/en

Agro clear