Ką reiškia bulių ir meškų rinkos bei ilga ir trumpa pozicijos?

2019 kovo 1

Skaitant įvairias rinkos kainų prognozes dažnai galima susidurti su unikaliomis investavimo sąvokomis. Dažnai juokaujama, kad investuotojai turi savo specialią kalbą, tačiau įsigilinus, galima suprasti, kad tai – visai paprasta ir aiški sistema. Skaitant rinkų ataskaitas ar naujienas galima susidurti su tokiais terminais kaip ilga/trumpa pozicija (angl. long/short) arba bulių/meškų rinka (angl. bullish arba bearish market). Šios sąvokos skirtos efektyvesnei komunikacijai tarp prekiautojų biržose. Jos nusako tam tikrą poziciją, į kurią pusę kainos turėtų koreguotis. Trumpai apie kiekvieną iš šių sąvokų:

 

 

1. Ilga pozicija (angl. long position). Ši pozicija reiškia, kad prekiautojas yra nusiteikęs pozityviai dėl norimo ateities sandorio ir mano, kad ateityje jo vertė dar labiau kils. Todėl, kai prekiautojas sako, kad turi ilgą poziciją, tai reiškia, kad jis jau yra nusipirkęs ateities sandorį arba kitą finansinį įrankį ir tikisi, kad jo vertė kils.

 

2. Bulių arba buliška rinka (angl. bullish market). Jei ilga pozicija yra veiksmas, kuris nusako, kad asmuo tiki, jog turimos pozicijos vertė kils, tai buvimas bulių rinkoje reiškia tikėjimą, kad rinkos vertė kils. Pavyzdžiui, jei sakoma, kad kviečių rinka šiuo metu yra buliška (arba bulių), tai taip yra išreiškiamas tikėjimas, kad kviečių kaina artimiausiu metu dar labiau kils. Šis terminas kilo stebint tikro buliaus kovos poziciją, nes bulius visada puola ragais iš apačios į viršų, o tai ir simbolizuoja kainų augimą. Dažnai šios dvi sąvokos (ilga pozicija ir bulių rinka) naudojamos kaip sinonimai, nes abi jos signalizuoja poziciją, kuria tikimasi kainų augimo.

 


3. Trumpa pozicija (angl. short position). Turbūt pirma mintis šovusi į galvą, kai kalbama apie bet kokią prekybą, yra pirkti pigiau ir parduoti brangiau. Tačiau prekiaujant ateities sandoriais (angl. futures) ar kitomis išvestinėmis priemonėmis (angl. derivatives) prekiautojai gali pirma parduoti savo poziciją didesne kaina ir ateityje atpirkti poziciją mažesne kaina. Būtent apie tai ir kalbama, kai sakoma, kad investuotojas turi trumpą poziciją. Skamba kiek keistai, tačiau finansų rinkos prekiautojams leidžia prekiauti dviem būdais: pirma pirkti tada parduoti, arba atvirkščiai – pirma parduoti, po to atpirkti. Verta paminėti ir tai, kad ateities sandorių ir Forex rinkose turėti trumpą poziciją galima bet kada, tačiau akcijų biržose trumpai pozicijai taikomi tam tikri apribojimai, apie kuriuos galite paskaityti biržų puslapiuose. Tačiau bet kuriuo atveju, svarbiausia suprasti tai, kad asmuo turintis trumpą poziciją tiki, kad finansinio instrumento vertė ateityje kris.

 

4. Meškų rinka (angl. bear arba bearish market. Atvirkščiai nei buliai, meškos savo aukas puola iš viršaus į apačią, taip letenomis „stumdamos“ kainas žemyn. Panašiai kaip ir trumpa pozicija, meškų rinka simbolizuoja poziciją, kai tikimasi kainų kritimo. Tačiau tai nebūtinai reiškia veiksmą, kuriuo investuotojas turi trumpą poziciją. Supratus, kad turimo instrumento rinka tapo „meškų“ rinka, investuotojas gali pasirinkti parduoti turimą poziciją arba gali įsigyti trumpą poziciją, taip sušvelnindamas galimą nuostolį.

 

Ilga/trumpa pozicijos bei bulių/meškų rinkos. Šie terminai beveik visada naudojami finansų naujienose, visų rinkų ataskaitose ar kituose šaltiniuose, todėl net jei ir tiesiogiai nesusiduriate su prekyba biržoje, šie terminai vis tiek gali būti naudingi norint kurti sėkmingą ūkio strategiją ar sekti kainų pokyčius agro rinkos sektoriuje.

 

Šaltinis: https://www.thebalance.com

_________________

Negaiškite laiko nereikalingiems kontraktams ir skambučiams dėl jų. Kviečiame užsiregistruoti į Agroclear platformą, kurioje jau daugiau nei 300 ūkininkų bei agro įmonių perka ir parduoda trąšas, grūdus ir pašarus! Registracija čia: https://www.agroclear.com/trade/registracija/

Agro clear